נהג חדש

נהג חדש הינו התואר המוענק לכל מי שזה עתה קיבלו רישיון לרכב מנועי

ובמשך השנתיים הראשונות שלהם על הכביש הם מוכרים כבעלי רישיון על תנאי, בעלי צורך להקפיד הקפדה יתרה על חוקי הנהיגה וצורת הנהיגה שלהם.

החוק נחשב תקיף ביותר ביחס לנהגים חדשים ואינו מקל עליהם את השנתיים הראשונות לנהיגה, וזאת במטרה להרגיל אותם להיות מודעים כמה שניתן לחוקי התעבורה ולנהוג בצורה נכונה ובטוחה עבורם ועבור נהגים אחרים כמו גם הולכי רגל.

לשם "הרתעה" של נהג חדש הוגדרו תקנות בחוק הנוגעות ספציפית לנהגים שכאלו:

שילוט בשימשה האחורית

שלט "נהג חדש" הכתוב באותיות שחורות על רקע צהוב בולט (ומחזיר אור) בגודל שהוגדר על ידי משרד התחבורה מחוייב להיות מוצמד לשימשה האחורית של כל רכב (עד 4 טון) בו נוהג נהג חדש.

המטרה בשילוט היא להתריע בפני נהגים אחרים כי מדובר על נהג חדש ויש לנהוג בקירבתו בזהירות מוגברת והקפדה על חוקי הנהיגה.

נהיגה ללא שלט שכזה נחשבת לעבירת תנועה.

הגבלה על מספר נוסעים

בנושא זה קיימת הפרדה על בסיס גיל הנהג החדש. במידה ומדובר בנהג חדש מתחת לגיל 21, חלה עליו חובה של נהג מלווה במשך שלושה חודשים ראשונים לנהיגה והוא רשאי להסיע נוסעים ללא הגבלה ואילו ללא המלווה חלה עליו הגבלה של עד 2 נוסעים נוספים. מי שהם נהגים חדשים מעל גיל 21 אינם מוגבלים במספר הנוסעים שהם רשאים להסיע.

נהיגה עם מלווה

נהג חדש חייב להיות עם נהג מלווה במשך 3 חודשים ראשונים לרישיון הנהיגה שלו. על הנהג המלווה להיות מעל גיל 24 עם 5 שנות רישיון נהיגה לפחות או במידה והוא מעל גיל 30 להיות עם רישיון נהיגה במשך 3 שנים לפחות.

נהיגה ללא מלווה בתקופה בה מחוייבים בכך יכולה להוביל לפסילה של הרישיון.

אל הגבלות אלו יש החמרה יתרה בעונשים על עבירות תנועה וצורך בלימודי נהיגה מונעת במידת הצורך. על כן נהגים חדשים ראוי כי ינהגו לאט ובטוח.

מורה-נהיגה-בראשון-לציון
נהג חדש
נהג חדש
מורה נהיגה בראשון לציון